Zdobywanie energii naturalnej według stereotypów, ciągle jest drogie i nie zawsze opłaci się angażować tak duże pieniądze bo nigdy nie wiadomo ile uda się odzyskać.
Sprzęt i cała instalacja to koszt kilkuset tysięcy złotych ale dwadzieścia lat temu – dziś tego rodzaju sprzęt to koszt kilku tysięcy, a możemy nawet pobrać na ich montaż spore dofinansowanie ze środków unijnych.
Pytanie tylko czy warto lokować nawet kilka tysięcy złotych w energię, która może się okazać niewystarczająca i może nie zaspokajać nawet głównych potrzeb naszego domu. Rozsądnym więc rozwiązaniem będzie – wykonanie wszelkich pomiarów przed wykonaniem inwestycji, abyśmy uzyskali chociaż minimalną wiedzę na temat tego, ile potencjalnej energii mamy do zagospodarowania.
Może się okazać niestety, że nasza posiadłość znajduje się na przykład w takim położeniu, że nie będziemy mogli rozporządzać zbyt dużą ilością naturalnej energii, albo jej ilość będzie niewystarczająca lub nie warta tak poważnej inwestycji.
Jasne są oczywiście fakty wynikające chociażby z rocznego naświetlenia terenu – co jest wynikiem umiejscowienia geograficznego kraju, a nie przypadkowym zjawiskiem atmosferycznym, które funkcjonuje sporadycznie.
Wypada mieć przede wszystkim świadomość, że system solarny to instalacja, która składa się z wielu elementów odpowiadających za gromadzenie, przechowywanie oraz przesyłanie energii – są to między innymi kolektory słoneczne.
Jednak należy pamiętać, że energia słoneczna nie jest wyłączną energią, która możemy pozyskiwać na swojej działce – oczywiście dzięki instalacji innowacyjnego sprzętu. Moglibyśmy przede wszystkim wprowadzać innowacje w zagospodarowaniu odpadami wodnymi – budując przydomową oczyszczalnię ścieków (zobacz oczyszczarkę wirnikową). Pamiętajmy, że każde pro ekologiczne zastosowanie może być nagrodzone dofinansowaniem z programów unijnych, które z pewnością dobrze podregulują nasz budżet.